11 Haziran 2013 Salı

Başbakanın Dediğini Yaptık , Gezi Parkı Ermenilerin

Başbakan’ın Gezi Parkı’ndaki protestolarla ilgili olarak söylediği “Açın, biraz tarihinizi okuyun” sözünü dinledik ve Gezi Parkı’ndan Harbiye’ye kadar uzanan arazinin tarihini açıp okuduk. Başbakan’ın sözünü dinlemeyenlerle paylaşmak isteriz.

İçerisinde (zamanında) Surp Agop Mezarlığı’nın bulunduğu bu arazi Kanuni Sultan Süleyman tarafından, padişah fermanıyla Ermenilere verilmiş. Padişahı zehirlemek için aşçısıyla anlaşmaya çalışan Alman devlet görevlilerinin komplosu, Sultan’ın (onun bilgisi olmadan bir şey yemediği) Ermeni aşçısı Manuk Karaseferyan tarafından açığa çıkarılınca, Sultan onu ödüllendirmek istemiş. Karaseferyan padişahtan, o dönemde İstanbul’da yaşanan büyük veba salgını nedeniyle kitlesel ölümler yaşandığı için, Ermenilere bir mezarlık istemiş. O da söz konusu araziyi fermanla Ermenilere tahsis etmiş.

1872’de, Belediye mezarlığa el koyup arazisini Harbiye arazisine katmak isteyince, Sultan Abdülaziz, mezarlık topraklarının padişah fermanıyla Ermeni cemaatine verildiğini ve Ermenilere ait olduğunu onaylamış. Araziye el koyma çabaları sürmüş ve sonunda arazinin tapusu, tek parti döneminde, 1931’de belediyenin açtığı dava sonucu ‘cebren ve hile ile’ el değiştirmiş. 1939’da bütünüyle istimlâk edilmiş.

Bugün bu arazinin üzerinde Divan, Hilton ve Hyatt Regency otelleri, (merdivenleri o mezar taşlarından yapılmış olan) Gezi Parkı, TRT İstanbul Radyosu ve Harbiye Askeri Müzesi’nin bir bölümü bulunuyormuş.

Taksim Topçu Kışlası olarak 1806’da Ermeni mimar Kirkor Balyan tarafından inşa edilen ve bugün Gezi Parkı’na yeniden yapılmak istenen bina ise 1928’de, ahırlarından yıkılmaya başlanmış; II. Dünya Savaşı sırasında, son lig maçının oynandığı 25 Mart 1940′tan itibaren tamamen yıkılmış.

Yani Osmanlı’nın en övünülen padişahının fermanıyla Ermenilere verilen arazi tek parti diktatörlüğünce ellerinden alınıp mahkeme masrafları bile kendilerine ödetilmiş. Bugün bir rant savaşına konu olmaya devam eden bu arazi aslında 500 yıl önceden beri Ermenilerin.

***

Bizler ‘ecdadımız’ veya ‘bu toprakların tarihi’ denildiğinde sadece fetihçi padişahları, sadece Türk-Sünni Müslümanları ya da sadece cumhuriyet tarihini anlamıyoruz. Ecdadımız denildiğinde bu toprakların tarihinde en eski zamanlardan beri yer almış bütün halkları, bütün kültürleri, bütün medeniyetleri, bütün insanları anlıyoruz ve hepsini aynı biçimde seviyoruz.

Biliyoruz; siz böyle bakmıyorsunuz. Keşke bakabilseniz. Keşke tüm yurttaşlarınızı aynı muhabbetle kucaklayabilseniz. Ama şu durumda bile yapabileceğiniz bir şey var. Gelin, Taksim Gezi Parkı’nı AVM, rezidans, otel vb inşa edip hangi sermaye grubunun rant iştahına açacağınızı tartışmaktan vazgeçin. ‘Ecdadınız’ın en ünlüsü Kanuni Sultan Süleyman’ın, padişah fermanıyla tapusunu verdiği araziyi asıl sahiplerine, Ermenilere iade edin. Tek parti diktatörlüğünün ayıplarını ortadan kaldırmaya buradan başlayabilirsiniz.

***

Gezi Parkı’nda baskıya, otoriterliğe, tepeden bakmacılığa karşı özgürlükler için başlayan hareketi kendi siyasi emelleri için kullanmaya çalışan bazı gruplara dair de bir sözümüz var. Bir takım gruplar büyük çoğunluğunu genç kadınların oluşturduğu Gezi hareketine darbeci, ırkçı, ayrımcı, cinsiyetçi, homofobik, İslamofobik, Kürt ve Ermeni düşmanı fikir ve sözlerini bulaştırmaya çalışıyor. Duvarlara bu türden sloganlar yazıyor. Başörtülü kadınlara küfür ve hakaret ediyor, taciz ediyorlar.

Büyük kalabalık içinde bu grupların oranı çok az. Ama görmezden gelinemez. Bu gruplar kınanmalı, izole edilmeli, teşhir edilmelidir. Bizler bu tür provokatör grupların değil, duvarlardan küfürleri silen kadınların, ücretsiz yemek dağıtan LGBT’lerin, alanda namaz kılıp kandil simidi dağıtan Müslümanların, başörtülülerin, Sevag Şahin’i, Hrant’ı hatırlatan Ermenilerin, ırkçı hakaretlere maruz kalan Kürtlerin, onuru kırılan, aşağılanan gençlerin yanındayız. Darbecilerin değil, darbe mağdurlarının destekçisiyiz. Bir yandan özgürlüklerimiz için mücadele ederken, bir yandan da bütün bu provokasyonlara karşı mücadele edeceğiz.

Kaynak : durde.orgMakale İçeriği DMCA Lisansı Altındadır.

DMCA.com Protection Status

Yazıyı Paylaş
  • Share to Facebook
  • Share to Twitter
  • Share to Google+
  • Share to Stumble Upon
  • Share to Evernote
  • Share to Blogger
  • Share to Email
  • Share to Yahoo Messenger
  • More...

2 yorum

Yorum yaparken yazım kurallarına uygun , açıklayıcı yorumlar yapınız. Küfür ve Argo Kullanmayınız. Unutmayın ki yorumlarınız bizler için çok önemli.

Yorum içine link eklemek yasaktır. İsim seçeneği ile link ekleyebilirsiniz.

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
© 2011- 2013Hile & Makale -


Kayıt RSSYorum RSS
Yukarı çıkar beni kaptaan !